Poznaj PPZ Trzemeszno

O firmie

Zarząd

Prezes Zarządu – Jarosław Rogalski

Członek Zarządu – Szymon Cegłowski

Rada nadzorcza

JOANNA SERAFIN

MACIEJ SITAREK 

ANDRZEJ WASIELEWSKI

MARCIN MAKOHOŃSKI

TOMASZ WOJDYŃSKI


Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego
trzemeszno sp. z o.o.
jest spółką, należącą do Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Grupa kapitałowa

Kilkanaście ziemniaków na białym tle.

Historia

Historia PPZ Trzemeszno

Powstałe w roku 1883 Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o.o. jest jednym z największych na polskim rynku producentów skrobi ziemniaczanej i paszowego białka ziemniaczanego. Wysokiej jakości produkty pozyskiwane z ziemniaków uprawianych na ekologicznych plantacjach, znajdują zbyt wśród największych odbiorców w kraju i na rynkach światowych.

Początki dzisiejszej Spółki sięgają 1880 roku, kiedy to ukończono w Trzemesznie budowę wytwórni pod nazwą Trockenstarke und Starke Syrup – Fabrik Akcien Geselhoft. Osiągała wówczas zdolność przerobową około 40 ton ziemniaków na dobę i zatrudniała 80 pracowników. Zakład rozbudowywał się i mechanizował. Uruchomiono w nim syropiarnię i karmelkownię.

W roku 1890 firmę przejął Ditmar Manasse. Trzy lata później fabryka spłonęła. Odbudowana w ciągu dwóch lat została uruchomiona pod nazwą Krochmalnie w Niewolnie koło Trzemeszna. Do wybuchu drugiej wojny światowej zakład sukcesywnie rozbudowywał się i zmieniał właścicieli. W roku 1942 kupił go Peter von Wendorf, który krochmalnię przebudował i zmodernizował, wprowadzając nowa technologię. Po wojnie zakład upaństwowiono. (Przejęło go Zjednoczenie Przemysłu Ziemniaczanego w Poznaniu).

W roku 1948 uruchomiono firmę pod nazwą: Krochmalnia Niewolno w Trzemesznie. Dzięki modernizacjom i zastosowaniu nowoczesnej linii technologicznej w roku 1963 zakład osiągnął zdolność produkcyjną przerobu 360 ton ziemniaków na dobę. Uruchomiono też produkcję proszku z grochu. W roku 1970 utworzono Bydgoskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego z siedzibą w Trzemesznie. W jego skład weszły zakłady przemysłu ziemniaczanego w Trzemesznie, Bronisławiu, Toruniu i Chojnicach. Dla zakładu w Trzemesznie lata siedemdziesiąte, to czas dalszej rozbudowy i modernizacji. Powstał oddział wycierki suszonej oraz oddział produkcji koncentratów paszowych, a także instalacja rolniczego wykorzystania ścieków w PGR Rudki. W połowie lat osiemdziesiątych zdolność przerobu ziemniaków wzrosła do 540 ton na dobę.

Od roku 1990 zakład funkcjonuje jako samodzielne przedsiębiorstwo. Po odłączeniu się fabryki w Bronisławiu, PPZ Trzemeszno utraciło częściowo rynek detaliczny, dlatego uruchomiono w Trzemesznie linię paczkowania i w krótkim czasie przywrócono dobrą pozycję na rynku. Podstawową produkcją zakładu jest przerób ziemniaków na skrobię ziemniaczaną. W procesie produkcji zużywa się duże ilości wody czerpanej z własnego ujęcia w jeziorze Popielewskim. Powstające ścieki od roku 1983 są wykorzystywane na polach PGR Rudki do ich nawadniania i nawożenia. W ściekach znajdowało się dużo białka ziemniaczanego, które zdecydowano się odzyskiwać. W roku 1998 uruchomiono linię odzysku białka ze ścieków technologicznych, pozyskując cenny składnik do produkcji pasz dla zwierząt. Drugi efekt tej innowacji, to ochrona środowiska, bowiem zmniejszyła się uciążliwość ścieków, wskutek redukcji zanieczyszczeń zawiesinami, azotem i fosforem. Troska o środowisko przejawiła się także w modernizacji kotłowni – uruchomiono trzy kotły olejowe, a w roku 2003 zastąpiono je jeszcze bardziej ekologicznymi na gaz ziemny. Białko paszowe uzyskiwane z ziemniaków stało się prawdziwym szlagierem na rynku, ponieważ zawiera aż 80 procent białka w suchej masie i jest bardzo dobrze przyswajalne.. Dawniej białko było nieomal w całości eksportowane, ale obecnie większość produkcji przejął rynek krajowy.

Przez cały rok paczkuje się skrobię ziemniaczaną w opakowania 0,5kg i 1kg w torebki papierowe i 0,5kg opakowania foliowe. Ziemniaki do przerobu są skupowane w oparciu o umowy kontraktacyjne z ponad tysiącem plantatorów. Otrzymują oni dopłaty bezpośrednie do posiadanego areału oraz dopłaty do produkcji ziemniaka skrobiowego. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej zakład produkował skrobię ziemniaczaną w oparciu o limity przyznane przez Ministra Rolnictwa, teraz natomiast limity przyznawane są przez Unię Europejską.

Firma zatrudnia obecnie 150 osób na stałe i około 50 pracowników na czas kampanii ziemniaczanej.

Rolnictwo

Gospodarstwo rolne w Rudkach

W skład PPZ Trzemeszno sp. z o.o. wchodzi działające w pobliżu Trzemeszna, w miejscowości Rudki gospodarstwo rolne będące segmentem specjalizującym się w produkcji roślinnej.

Działalność gospodarstwa rolnego ma charakter pomocniczy wobec  podstawowej działalności produkcyjnej Spółki. 

Widok pięknego pola z zielonymi uprawami, w tle, w lewej części obrazu drzewa. W górnej części obrazu gałęzie drzewa. Fotografia została wykonana spod drzewa. Na horyzoncie niebo z niewielkim zachmurzeniem i pięknie wschodzącym niewidocznym jeszcze słońcem, świecącym jasnym żółtym światłem.

Spółka

Profil działalności spółki

Do głównych procesów realizowanych w ramach działalności Spółki należą:

 • kontraktacja i skup ziemniaków skrobiowych;
 • przetwórstwo ziemniaków skrobiowych na:
 • skrobię ziemniaczaną (produkt spożywczy),
 • białko ziemniaczane (produkt paszowy);
 • przechowywanie produktów gotowych we własnych magazynach;
 • sprzedaż produktów na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych;
 • obrót środkami ochrony roślin i sadzeniakami (działania realizowane na rzecz plantatorów);
 • sprzedaż produkcji roślinnej.
 

Spółka prowadzi sprzedaż następujących produktów:

 • PPZ Trzemeszno sp. z o.o. oferuje skrobię ziemniaczaną w szerokiej gamie opakowań dostosowanych do potrzeb klientów hurtowych, detalicznych i przemysłowych. Portfolio w obszarze skrobi ziemniaczanej w roku obrotowym 2020/2021 przedstawiało się następująco:
 • skrobia w opakowaniach detalicznych: 1 kg i 0,5 kg w pakietach oraz skrobia 1 kg i 0,5 kg karton oraz 0,4 kg folia;
 • skrobia w workach: 40lbs, 50 lbs, 20 kg, oraz 25 kg;
 • skrobia w opakowaniach typu Big Bag 1000 kg;
 • skrobia luzem.
 

Oprócz  wyrobów  standardowych,  produkowano również skrobię ziemniaczaną  w  marce własnej  sieci dystrybutorów

Co nas wyróżnia?

Wyróżnienia

Przez cały okres prowadzenia naszej działalności, uzyskaliśmy wyróżnienia, o to kilka z nich:  

Wyróżnienie

Wybitny eksporter 2014

Miło nam poinformować, że w roku 2014 PPZ Trzemeszno Sp. z o.o. po raz drugi z rzędu zostało uhonorowane Tytułem i Pucharem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich “ Wybitny Eksporter Roku 2014” za Eksportowy Produkt Roku 2014 tj. za eksport skrobi ziemniaczanej.

Wyróżnienie

Wybitny eksporter 2013

Miło nam poinformować, że w roku 2014 PPZ Trzemeszno Sp. z o.o. po raz drugi z rzędu zostało uhonorowane Tytułem i Pucharem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich “ Wybitny Eksporter Roku 2014” za Eksportowy Produkt Roku 2014 tj. za eksport skrobi ziemniaczanej.

Wyróżnienie

Wybitny eksporter 2013

W 2006 roku nasza firma została laureatem VI edycji Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów „ NAJLEPSZE W POLSCE” – „THE BEST IN POLAND” uzyskując certyfikat i statuetkę Hipolita za produkt Skrobia ziemniaczana. Konsumencki Konkurs Jakości Produktów „NAJLEPSZE W POLSCE” (dawniej „Dobre bo polskie”), jest jednym z najstarszych konkursów promujących producentów i ich wyroby – organizowany jest już od 1992 r., a jego głównym organizatorem jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Jako laureat tego konkursu dołączyliśmy do prestiżowego grona użytkowników godła „najlepsze w Polsce” wyróżnionego przez najbardziej wymagające jury jakim są konsumenci.

W roku 2013 PPZ Trzemeszno Sp. z o.o. zostało uhonorowane Tytułem i Pucharem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich „Wybitny Eksporter Roku 2013” za Eksportowy Produkt Roku 2013 tj. za eksport skrobi ziemniaczanej

Zapoznaj się z naszą ofertą

Skip to content